Nowelizacja „Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” nałożyła na Gminy obowiązek organizowania przetargów na wywóz odpadów. Z reguły umowy z przewoźnikami zostały zawarte na okres od 1 roku do 2 lat. Zgodnie z obserwacjami, każde z kolejnych postępowań przynosi wzrost cen.
Mieszkańcy za odbiór śmieci muszą płacić coraz więcej. Wpływ na taki stan rzeczy ma bardzo wiele czynników. Do głównych zaliczyć można: wzrost opłat za korzystanie ze środowiska oraz coraz większe koszty pracy. Czy można zatem uchronić mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami ? Odpowiedzią może być zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Jednym z produktów, który może usprawnić system zbiórki śmieci jest aplikacja „Moje Odpady”. Funkcjonalność produktu można sprawdzić w Google Play oraz Itunes. Do najważniejszych cech mogących wpłynąć na ekonomikę działań podejmowanych przez Wykonawców zaliczyć możemy:
Aplikacja „Moje Odpady” redukuje koszty wywozu odpadów
- Powiadamianie mieszkańców o aktualnych terminach wywozu śmieci – aplikacja „Moje Odpady” na platformę Android oraz IOS przypomina o aktualnych terminach pracy śmieciarek. Za jej pośrednictwem mieszkańcy lokalnej społeczności otrzymują komunikaty o konieczności wystawienia odpowiedniego rodzaju pojemnika. Taki stan rzeczy, sprawia, że zmniejsza się ilość zgłoszeń o nieodebranych odpadach. Firmy komunalne nie muszą więc podejmować tak zwanych interwencji, co znacząco obniża ich koszty.
- Pomoc w prawidłowym sortowaniu odpadów – podczas przeprowadzania kalkulacji na wywóz nieczystości bierze się pod uwagę szereg rozlicznych detali. Kluczowa jest jednak ilość odpadów o kodzie 20 03 01. Z doświadczeń praktyków wynika, że koszt utylizacji śmieci niesegregowanych stanowi około 60 % ceny ofertowej. Tym samym, im mniejszy jest ów strumień, tym niższy koszt usługi. Aplikacja „Moje Odpady” podpowiada w jaki sposób powinno się posegregować nieczystości. Wbudowany słownik odpadowy oraz opisy poszczególnych frakcji, stanowią nieocenione źródło wiedzy dla ludności.
- Dostępność informacji na temat funkcjonowania Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów i możliwość zgłoszenia nielegalnych wysypisk – aplikacja „Moje Odpady” niwelują również konieczność weryfikacji danego terenu pod kątem jego zanieczyszczenia. Software zawiera informacje na temat PSZOK oraz posiada funkcjonalność pozwalającą na zgłaszanie dzikich skupisk odpadów. Dzięki powyższemu zdecydowana większość nieczystości trafia w odpowiednie miejsce. Wykonawcy nie muszą zatem mieszać odpadów problematycznych z tymi, które pochodzą z gospodarstw domowych.