Żyjemy w czasach, które zasługują na miano cyfrowych. Wszech otaczająca nas rzeczywistość zdaje się jedynie potwierdzać ten fakt. Większość z nas zżyła się ze swoimi smartfonami, a dane pochodzące z Internetu służą nam do czerpania wiedzy o świecie. Rewolucja technologiczna, która rozegrała się na naszych oczach miała miejsce po roku 2010. To właśnie wtedy tradycyjne aparaty telefoniczne zostały wyparte przez ich odpowiedniki z dotykowym ekranem. To doskonała okazja, aby nawiązać właściwe interakcje z mieszkańcami.
Większość z nas wykorzystuje technologie mobilne na co dzień. Jak pokazują badania na nasze przenośne urządzenia spoglądamy nie rzadziej niż 100 razy dziennie. Nie dziwi zatem fakt, że gros aplikacji i tworzącego się oprogramowania wykorzystywana jest w celu utrwalania interakcji użytkownika z daną firmą lub organizacją. Wiele sieci supermarketów doceniło ten fakt, tworząc swoje własne rozwiązania mające na celu przyzwyczajenie użytkownika do danej marki. Software dedykowany dla osób korzystających z systemów Android lub IOS może być użyty także przez sektor publiczny. Jednym z przykładów wykorzystania tego typu solucji jest aplikacja „Moje Odpady”.
“Moje Odpady” zapewniają interakcje z mieszkańcami
„Moje Odpady” – to interaktywny harmonogram odbioru nieczystości, przeznaczony dla posiadaczy smartfonów i tabletów. Jego naczelnym zadaniem jest prezentacja terminarza wywozu śmieci. Osoby, których gminy przystąpiły do naszego programu mogą w dowolnej chwili sprawdzić interesujące ich dane, a także otrzymać przypomnienia o konieczności wystawienia odpowiedniego pojemnika. Aplikacja usprawnia także proces sortowania odpadów oraz daje sposobność do zgłaszania nieprawidłowości. Naczelną ideą powstania oprogramowania była chęć usprawnienia procesów związanych z wywozem śmieci. Software stanowi nieocenioną pomoc dla organizatorów systemów zbiórki oraz mieszkańców.
Prawidłowa komunikacja na linii: „gmina – mieszkaniec” jest podstawowym ogniwem powodzenia inicjatyw związanych z gospodarowaniem nieczystościami. System zbiórki, który upowszechnił się po roku 2013 wymaga bowiem dużego zaangażowania ze strony jego użytkowników. Największą wiedzę w powyższym temacie mają administratorzy poszczególnych systemów. Nasz mobilny software może wspomóc Państwa w takich obszarach jak:
- Przekazywanie komunikatów – oprócz automatycznych informacji, będących pokłosiem wprowadzonego harmonogramu, aplikacja „Moje Odpady” pozwala na przekazywanie bieżących informacji o pracy pojazdów komunalnych. Wszelkie odstępstwa od terminarza, awarie śmieciarek i inne anomalie można zakomunikować mieszkańcom za pośrednictwem wiadomości typu „push”. Szybka i skuteczna informacja nie tylko odciąży Państwa linie telefoniczne, ale również uspokoi osoby do których nie dotarł pojazd odbierający nieczystości.
- Zgłaszanie braków odbioru – wiele gmin w Polsce styka się z problemem nierzetelnych wykonawców. Firmy, które wygrały postępowania przetargowe często nie wywiązują się z powziętych zadań. W takiej sytuacji warto ukrócić ten proceder, dając mieszkańcom możliwości prowadzenia kontroli z terenu. Nasza aplikacja umożliwia przesłanie zgłoszenia o brakach w wywozie śmieci. Alert może zawierać fotografię przepełnionego pojemnika oraz dokładne dane z GPS.
- Przypominanie o terminach płatności – ideą systemu gospodarowania odpadami jest jego samofinansowanie. Cały proces powinien się więc odpowiednio bilansować. Opłaty wnoszone przez gospodarstwa domowe, muszą wystarczyć na pokrycie kosztów związanych ze sferą administracyjną i operacyjną. Nasza apka może pomóc Państwu w poprawie ściągalności opłat związanych z wywozem odpadów. W dniu upływającego terminu płatności dany użytkownik może otrzymać odpowiednią wiadomość.
- Likwidacja „dzikich” składowisk odpadów – wiele Gmin w Polsce posiada fundusze, które mają być przeznaczone na likwidację odpadów niczyich. Nie zawsze jednak w parze z pieniędzmi idzie ich optymalne wykorzystanie. Aplikacja „Moje Odpady” rozwiązuje ten problem. Oddanie w ręce mieszkańców możliwości kontrolowania ich okolicy z użyciem aplikacji, sprawi że do gminy dotrą informacje na temat najbardziej uciążliwych miejsc zalegania śmieci. Państwa mieszkańcy będą więc pełnić funkcję swoistego „eko patrolu”, a informacje, które do Państwa dotrą będą najbardziej aktualne z możliwych.